Kalenderhändelse

Inbjudan till ASC webbinarium om vattenbruk och biologisk mångfald

Digitalt event

ASC organiserar ett webbinarium om biologisk mångfald och vattenbruk.

I detta interaktiva seminarium får du lyssna till Michiel Fransen, Director of Standards and Science vid ASC, och Maud van den Haspel, General Manager för Nederländerna och Storbritannien vid ASC. De kommer att fördjupa sig i den avgörande rollen som bevarande av biologisk mångfald spelar inom vattenbruket, visa hur ansvarsfullt vattenbruk möjliggör viktiga miljöskydd och vad detta innebär för globala värdekedjor inom akvakultur.

Registrering görs här: https://riverside.com/webinar/registration/eyJzbHVnIjoid2ViaW5hcnMtLS1kZW1vIiwiZXZlbnRJZCI6IjY5MzA0ZDg0YWQ3MzQ3MDRhYzRkNWU0YiIsInByb2plY3RJZCI6IjY5MzA0ZDZiN2E0YmViNzM0OTI0ODI5OSJ9

Publiceringsdatum:

Fler kommande kalenderhändelser

Kalenderhändelse

Samverkanskonferens livsmedelsförsörjning

Jordbruksverket och Livsmedelsverket bjuder in till 2026 års stora samverkanskonferens för näringsliv och myndigheter kopplat till livsmedelsförsörjning! Sveriges livsmedelsberedskap – hur går vi tillsammans från ord till handling?

- Clarion Hotel Sign, Östra Järnvägsgatan 35, Stockholm
Kalenderhändelse

Nationella vattenbrukskonferensen 2026

Den Nationella vattenbrukskonferensen bjuder på ny kunskap, inspiration och omvärldsbevakning kring praktik, innovation, forskning, och entreprenörskap inom vattenbruk. Konferensen är mötesplatsen för hela vattenbrukssverige, från odlare till forskare och förädlare till myndigheter och intresseorganisationer.

- Mora Hotell & Spa, Mora