Inkokt regnbåge med rostad färskpotatis och brynt smör
Det är lätt att bli beroende av inkokt regnbåge när den serveras med koladoftande brynt smör och regnbågsrom med fin sälta. Men det är det värt. En klick citronsmetana och picklad fänkål blir friska tillbehör till fisken och den rostade potatisen. Perfekt mat att bjuda snälla gäster på.
4 portioner
Inkokt regnbågslax
800 g regnbågsfilé med skinn
1 liten gul lök
1 morot
1 liter vatten
1 dl ättikssprit 12 %
2 lagerblad
8 vitpepparkorn
1 ½ msk salt
2 msk strösocker
1 knippe dillstjälkar
Krossad färskpotatis med brynt smör
900 g färskpotatis
75 g smör
2 msk olivolja
salt
nymalen svartpeppar
Citronsmetana
2 dl smetana
1 citron, skalet + lite saft
½ tsk salt
1 krm nymalen svartpeppar
Picklad fänkål
1 medelstor fänkål
½ dl ättikssprit 12 %
1 dl strösocker
1 ½ dl vatten
Till servering
80 g regnbågsrom
blandade örter, t ex dill, gräslök, persilja, citronmeliss
1. Inkokt regnbåge: Skär fisken i portionsbitar med skinnet kvar. Skala och skiva lök och morot grovt. Koka upp vattnet med ättika, lök, morot, lagerblad, vitpeppar, salt, socker och några dillstjälkar. Låt lagen sjuda i 5 minuter. Lägg ner laxen i den varma lagen och dra av den från värmen. Låt laxen svalna i lagen och ställ sedan kallt minst en timme.
2. Picklad fänkål: Hyvla fänkålen tunt. Koka upp vatten, ättikssprit och socker tills sockret löst sig. Häll lagen över fänkålen och låt stå minst 20 minuter.
3. Krossad färskpotatis med brynt smör: Sätt ugnen på 225°. Koka färskpotatisen nästan mjuk i saltat vatten. Häll av och låt ånga av. Lägg potatisarna på en plåt och krossa dem lätt med botten av ett glas. Ringla över olivolja, salta och peppra. Rosta mitt i ugnen i cirka 25 minuter tills potatisen är gyllene och frasig. Smält smöret i en kastrull och låt det brynas tills det är gyllenbrunt och doftar nötigt.
4. Citronsmetana: Riv fint skal från citronen och blanda med smetana. Smaka av med lite citronsaft, salt och svartpeppar.
5. Servering: Lägg potatisen på ett serveringsfat och skeda över lite brynt smör. Klicka ut citronsmetana och lägg på regnbågen. Toppa med regnbågsrom, picklad fänkål och dillvippor. Servera med resten av smöret och fänkålen vid sidan av.